Přeskočit na obsah

Anketa

Nový web se mi líbí:

Představuje se OK5ACR, radioklub Armády ČR

Radioklub Armády České republiky vznikl 1.května 1998 rozhodnutím velitele 60.spojovací brigády v Praze s cílem podpořit radioamatérství v armádě ČR, zejména mezi vojáky základní služby, ale i mezi ostatními příslušníky AČR.

Radioklub získal 15.května 1998 značku po dřívějším vojenském klubu v Kroměříži - OK5ACR.

QSL

Radioklub sdružuje radiokluby i jednotlivce - radioamatéry v AČR. Jak zaručuje Statut RK AČR, radioklub je otevřenou organizací a chce spolupracovat i s ostatními radiokluby v České republice.

Radioklub AČR není a nechce být formálním plodem úředního rozhodnutí. Od počátku je aktivní na pásmech pod vlastní značkou OK5ACR. Za vybavení vděčí radioklub sponzorským organizacím.

Byla uzavřena smlouva o spolupráci s vojenským radioklubem OK1KLE působícím u spojovací brigády vzdušných sil v Klecanech a s Radioklubem Brandýs nad Labem, OK1KDW, a s radioklubem Písek, kde se chystáme pomoci vyřešit problémy s umístěním 70 cm převáděče OK0BPI.

Od našeho vzniku se počet členů stále zvyšuje. Díky laskavému souhlasu ČRK (vlastně i nápadu Jindry, OK1AGA) k zveřejnění stránky o činnosti RK AČR ve sborníku a katalogu Holice 98 se začínají ozývat jednotlivci i kolektivní stanice z OK s nabídkami ke spolupráci – je to fajn a moc si toho vážíme. Jeden příklad za všechny – RK Pražák OK1OFP – je radioklubem mládeže, kde budeme chtít pomoci výrazným způsobem a není nezajímavá jejich nabídka ubytování nebo společných akcí z Autokempu Pražák.

Se členy partnerských RK jsme společně "odjeli" Polní den VKV z kóty Milešovka. Přes nepříznivé počasí bylo hodně legrace a povedlo se uskutečnit několik moc hezkých spojení. Největším DX byla stanice I4XCC – 748 km, zajímavou stanicí byla RK2FWA. Negativním poznatkem ze závodu bylo velmi silné rušení v pásmu 2m, díky kterému se nepodařilo uskutečnit spojení s řadou vzdálenějších stanic.

Činnost RK AČR se setkává s velmi pozitivním ohlasem u amatérské veřejnosti. Díky aktivitě v pásmu 80 metrů z Brandýsa n.Labem, odkud dříve téměř denně vysílal OK1FQ, a dále v pásmu 2m a 70cm z koty Milešovka (JO60XN), odkud rovněž denně je aktivní OK1CDD, vešla naše stanice do povědomí hamů v ČR ale také i ve světě, kde se na KV podařilo uskutečnit řadu QSO s Evropou, Asii, Afrikou a severní i jižní Amerikou.

RK AČR je nově aktivní v pásmu 70 cm včetně paket rádia a SSTV. Na KV došlo k "předání štafety", kterou převzala Olga - OK1DVA. Tím se na určitou dobu OK5ACR z QTH Brandýs n. Labem odmlčela a je aktivní z QTH Praha. Olga, OK1DVA, je výbornou radistkou i radioamatérkou, a tak značku OK5ACR je třeba nyní hledat převážně ve spodních částech KV pásem.

Co nás trápí:

  • Přes velkou aktivitu v tomto směru, nedaří se nám navázat kontakt s mladíky v "před zeleném" věku – koncesionáři OK, kterým bychom po dobu základní vojenské služby umožnili provozovat toto radioamatérské hobby v OK5ACR – a to na území celé ČR.

Chtěli bychom poděkovat amatérům z OK1 za velmi účinnou pomoc v boji s "černochem" zneužívajícím značku OK5ACR, který se již vzdal své podivné a škodlivé "aktivity".

Na co se těšíme:

  • příprava svých mladých členů na zkoušky OK,

  • uvažujeme o postavení a uvedení do provozu nového převáděče v pásmu 70 cm – z QTH Milešovka (JO60XN) a tím vykrýt poměrně hluché místo na mapě 70 cm převáděčů v Severních Čechách,

  • Na Milešovku nastoupí svoji základní vojenskou službu Karel – OK1MCN a připraví se na převzetí provozu v pásmu VKV po Michalovi – OK1CDD, jemuž bohužel základní vojenská služba před vánocemi skončí.

QSL


Chcete se těšit s námi? Kontaktujte nás na těchto adresách:

Radioklub Armády České republiky
Vojenský útvar 3255 Praha
P.O.Box 8
161 01 PRAHA
telefon : 02/ 20 213513 nebo 213501
e-mail: "ok5acr at army.cz"

vedoucí operátor:
ing. Ladislav GRABOWSKI, OK1FQ
V Olšinkách 1734/ A
250 01 Brandýs nad Labem
telefon : 0202/804594, 0602/ 205623
e-mail :"ladislav.grabowski at telecom.cz"

používané zařízení:

  • na KV : Icom 746, Icom 756
  • na VKV : Icom 746, Icom 821

Na slyšenou na radioamatérských pásmech se těší OK5ACR!

© OK1FQ, 1998