Přeskočit na obsah

Menu ČRK

Anketa

Nový web se mi líbí:

OK1DN: Odrušení televizního příjmu DVB-T

Technická, právní a vztahová řešení problému TVI (rušení příjmu televize radioamatérským vysíláním) byla v uplynulých desetiletích mnohokrát popsána v radioamatérské literatuře. Například se jedná o odkazy [1,2,3,4,5], uvedené na konci tohoto článku. Nyní, se zahájením pravidelného digitálního pozemského televizního vysílání DVB -T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial), se problém poněkud změnil, i když základní principy odrušování zůstávají samozřejmě stejné.

Koho zajímají podrobnosti o DVB-T, tomu doporučuji prostudovat knihu Martina Legíně [6]. Praktické srovnání příjmu pozemské analogové a digitální televize lze pak nalézt např. na www stránkách dle odkazu [7].

Já jsem řešil nově vzniklý problém s TVI ve svém 2.QTH, na chatě v brdských lesích. Problémy s TVI, které jsem měl dříve v oblasti krátkých vln [8] dnem prvního listopadu tohoto roku, jak doufám, definitivně skončí. Toho dne se totiž plánuje vypnutí analogového vysílání – a to zejména 1. a 7. televizního (TV) kanálu, na vysílači Praha (Střední Čechy) – Cukrák. Důvodem pro konec problémů s TVI z krátkovlnných amatérských pásem je především dostatečná kmitočtová odlehlost krátkých vln a IV. a V. TV pásma. Tato kmitočtově vysoká TV pásma se také přednostně používají pro DVB-T.

Nově se u mne vyskytl problém s TVI, kdy jsem začal rušit sám sebe, respektive moji ženu („rozpad“ digitálního TV signálu – „zatuhlé“ kostičky na obrazovce televizoru a vymizení zvuku) při provozu v pásmu 144 MHz. Přijímám DVB-T z TV vysílače Praha (Střední Čechy) - Cukrák na 41, 53, a 59 kanálu. Nyní se jedná o celkem 11 TV programů v digitální kvalitě (dva soukromé a jeden veřejnoprávní multiplex). Používám širokopásmovou směrovou anténu, typ 10RD45F, se středním ziskem cca 10dB a předzesilovač firmy TEROZ pro IV. a V. TV pásmo, se ziskem 22dB. Protože mám TV vysílač Cukrák v radiovém stínu (za kopcem), musel jsem, bohužel, použít tento předzesilovač. Solidní profesionální firmy, které se zabývají instalací DVB-T u televizních diváků, předzesilovače nepoužívají (možnost vzniku intermodulací atd.), pokud je to ovšem v daném místě možné.

Moje vysílací anténa pro pásmo 2 metry DK7ZB (7 prvků) je umístěna na příhradovém stožáru a tyči s rotátorem, cca 1,3 m nad výše zmíněnou televizní anténou. K TVI („rozpad“ digitálního TV signálu) docházelo při vysílání v módech CW, SSB nebo FM v pásmu 144 MHz, při vysílacím výkonu od 5 do 100W (TRX IC746).

Obrázek – blokové schéma odrušení

Odrušení jsem provedl v podstatě klasicky, podle blokového schématu na obrázku. Zde uvádím několik doplňujících poznámek. Útlumový článek slouží k nastavení potřebného zesílení v místě předzesilovače (tak, aby bylo dosaženo spolehlivého příjmu DVB-T, s rezervou pro špatné příjmové podmínky – déšť, sněžení). Při nastavování odrušení jsem měl k dispozici tři útlumové články: 6, 10 a 12 dB/ 75 Ohm s F konektory (lze zakoupit např. u firmy Servis-Elektro Praha, s.r.o.). Použití útlumového článku na vstupu předzesilovače jej také do jisté míry „linearizuje“. Nejdůležitějším odrušovacím prvkem je však pásmová zádrž pro pásmo 2 metry s útlumem 35dB na 145MHz (dodává firma DD Amtek Praha). Pásmová zádrž je původně určena pro připojení k anténnímu vstupu televizoru, proto používá tzv. IEC konektory. Pro instalaci odrušení jsem musel použít redukce konektorů F / IEC, připojení (zasunuté IEC konektory) jsem pak z vnějšku upevnil staženými umělohmotnými páskami. Celý odrušovací řetězec je umístěn do tenkého a dlouhého igelitového pytlíku a zajištěn lepící páskou. Celek je pak vložen do PET láhve (od Dobré vody) a připevněn k příhradovému stožáru. Otvor po seříznutí u hrdla láhve směřuje samozřejmě dolů. Láhev je vyplněna montážní pěnou kvůli ochraně proti vlhku (dlouhodobé vlastnosti tohoto řešení – léto, zima – musím teprve vyzkoušet).

Výsledek odrušení:

Nyní mohu vysílat v pásmu 144 MHz s výkonem 100 W ve všech směrech a sám sebe (televizní příjem DVB-T) neruším (perfektní obraz a zvuk), při vzdálenosti televizní a vysílací antény cca 1,3 metrů.

Vašek, OK1DN
"ok1dn at hotmail.com"

Odkazy (použitá literatura):

[1] ing.Anton Mráz, OM3LU, Zemnenie vysielacích zariadení nielen v paneláku, Radiožurnál 1/01
[2] ing.Anton Mráz, OM3LU, Ako odrušit´ TVI a BCI v našom okolí, Radiožurnál 2/01
[3] František Dušek, OK1WC, TVI nedělá jen vysílač, Radioamatér 1-2/03
[4] Jan Litomiský, OK1XU, K problematice TVI a BCI - 1999, www stránky Českého radioklubu
[5] http:/audiosystemsgroup.com (Jim Brown K9YC – Understanding and Solving RF Interference and Noice Problems)
[6] Martin Legíň, „Televizní technika DVB-T“, nakladatelství BEN, Praha 2006
[7] http://www.digizone.cz/clanky/srovnani-prijmu-analogove-a-digitalni-televize/
[8] http://www.crk.cz/CZ/TVIDNC.HTM

© OK1DN, 2009