Menu ČRK

Anketa

Nový web se mi líbí:

IARU HST World Chamiponship 1997

Telegafisté z českých zemí se velmi viditelně vrátili na světovou scénu, když se zúčastnili Světového šampionátu IARU v HST, který se uskutečnil v říjnu 1997 v Sofii za účasti 15 států a celkem 73 soutěžících.

Šampionát byl vypsán v šesti kategoriích, a to v kategorii juniorů do 20 let, kategorii dospělých a kategorii seniorů od 40 let, vždy ještě dělených na kategorie mužů a žen.

Soutěží se ve třech disciplinách, jednak v příjmu textů písmen, číslic a smíšeného textu s interpunkcí, dále ve vysílání týchž textů, a konečně v disciplině "practising", která obnáší příjem programů RUFZ a PED. I tato disciplina ukazuje, jak úzce sportovní telegrafie navazuje na provoz na pásmech.

Výprava z OK se k soutěži přihlásila s váhavostí, protože poslední roky znamenaly útlum sportovní telegrafie u nás. Na šampionát se vypravilo tříčlenné družstvo ve složení OK2BFN, OK1CW a OK1DF, doprovázené OK1AO jako delegátem ČRK. Právě díky iniciativě Vládi, OK1CW, padlo definitivní rozhodnutí pro účast v soutěži. Nepodařilo se obsadit kategorie žen, protože z osvědčených representantek Marta Farbiaková, OK1DMF, byla nemocná, a Jiřinu Vysůčkovou, OK2PRJ, nebylo možné kontaktovat.

Pro výpravu byla nejobtížnější třetí disciplina, protože dva z našich soutěžících ji neznali. O to větší je úspěch Tomáše Mikesky, OK2BFN, který získal v practisingu stříbrnou medaili!

Tomáš získal také druhé místo v klíčování a čtvrté místo v příjmu. Tyto výsledky mu přinesly celkově druhé místo v kategorii seniorů, kde byl jeho přemožitelem jen legendární Stas Zelenov, UA3VBW.

Ing.Vladimír Sládek, OK1CW, obsadil šesté místo v klíčování. Spolu s Františkem Půbalem, OK1DF, tak v kategorii dospělých obsadili střed pole závodníků, tato kategorie ovšem byla "nejnabitější".

Vzdor tomu, že výprava OK soutěžila jen ve dvou kategoriích, obsadila v soutěži družstev 7.místo. Za námi zůstaly i Jugoslávie a Korea, které obsadily všechny kategorie, a šest dalších zemí. Pokud by se nám podařilo obsadit i ženské kategorie, určitě bychom dosáhli nejméně na celkově páté místo.

V soutěži družstev zvítězili Bělorusové, kteří měli ve všech šesti kategoriích po dvou závodnících, a mohutný doprovodný tým naznačoval, že kvůli mezinárodní representaci se v Bělorusku najde stále ještě dost peněz na přípravu, účast i vybavení. Všechny kategorie obsadili také Rusové (2.místo), Rumuni (3.místo) a Maďaři (4.místo). Před námi byli ještě Bulhaři (5.místo) a Makedonci (6.místo), kteří měli obsazeny čtyři kategorie.

Velké poděkování patří společnosti Ericsson, která naši účast podpořila významným sponsorským příspěvkem.