Přeskočit na obsah

Anketa

Nový web se mi líbí:

OK1UDN: Hamfest LY2005

Takový transparent vítal příchozí a přijíždějící na každoročním setkání litevských radioamatérů, tentokrát v Karklé. Kdeže to je? Kousek na sever - asi 8 km - od přístavního města Klajpéda, u pobřeží Baltického moře. Mezi Karklé a Klajpedou leží jen Giruliai, místo, kde se konal sraz amatérů před 7 lety a o němž jsem tehdy poprvé psal na stránkách ČRK. Letos se sešli o posledním červencovém víkendu. Radioamatérů jejich a rodinných příslušníků se sešlo několikanásobně více, než tehdy. A nechyběli mezi nimi ani dva vůbec první zahraniční účastníci tehdejšího setkání - jeden Fin a jeden Čech, kteří byli hned u vjezdu do areálu bouřlivě přivítáni. Letos ovšem zdaleka nebyli sami, kdo na setkání přijeli. Bylo vidět celou skupinu kolegů z Lotyška, Estonska i Polska. Ruštinou rodilého Rusa mluvil Boris, OH5ZZ, který se ovšem honosil - jak je vidět - finskou značkou.

Při oficiálním zahájení - v sobotu v poledne - se všichni sešli na hlavním prostranství, kde byla za zvuků hymny vztýčena státní vlajka.

Nemohl jsem si přitom nevzpomenout na prázdný sál v kulturním domě v Holicích při zahajování dřívějších setkání, kde obvykle předsednictvo na jevišti vykazovalo vysokou početní převahu nad obecenstvem. (V posledních letech se právě proto již toto oficiální zahájení v Holicích vůbec nekoná). Následovalo několik krátkých projevů a pozdravů - jeden z nich, asi o 3 větách, jsem jménem ČRK pronesl i já. A pak následoval obvyklý program, složený z různých her a soutěží.

Toto je záběr z jedné ze soutěží - kolikrát zvednete nad hlavu takové závaží? Ale ani ty soutěže ani blešák - z našeho hlediska nepatrný, jen z několika málo automobilů - není hlavním bodem setkání. Tím jsou osobní i skupinová setkání přátel a nekonečné diskuse o všem možném - nepřerušitelné ani krátkou ostrou přeháňkou v sobotu odpoledne. Podívejte se např. na takto vylepšené auto:

Zkusíme pod tu plachtu nahlédnout

Společenské setkání pod plachtou je v plném proudu. Nemusím snad připomínat, že nasucho se zdaleka nesedí.

Sobotní večer zpestřilo vystoupení místního folklorního souboru. Krojovaná hudební a taneční skupina předvedla místní, to je litevský a žimutijský folklor. Ale co mne zaujalo nejvíc: po několika vystoupeních se naráz tanečníci a tanečnice rozdělili, rozběhli se mezi diváky a vybrali z nich partnery a partnerky pro pokračování v tanci. Tak to provedli několikrát po sobě - až na mokré louce tancovali téměř všichni - snad jen s výjimkou lidí hůře pohyblivých. Teprve pozdě večer, po skončení folklorního programu, přišla ke slovu moderní hudba, aspoň na chvíli.

Jen moře jsme si moc neužili, i když aspoň ti otužilejší si nedali ujít příležitost se ve vlnách chladného Baltu aspoň namočit.

Závěrem se podívejte na jedno ze dvou přítomných osobních aut s anténní konstrukcí pro KV - nejlépe prý funguje na pásmu 3,5 MHz a co do výšky vyhovuje prý bez potíží pro provoz na silnicích. No, nevím - naše policie by pro tato auta učitě vyžadovala homologaci, o které si myslím, že by se o ni jejich majitelé marně ucházeli.

© OK1UDN, 2005