Přeskočit na obsah

OK2ZI: Triple Play Worked All States

Triple Play Worked All States

V pátek 30. 10. 2009 se mi podařilo po deseti měsících jako prvnímu v OK splnit podmínky diplomu Triple Play Worked All States (TPA WAS). Tento diplom vydává ARRL od 1. 1. 2009 za potvrzená spojení se všemi USA státy (tj. včetně KL7 a KH6), a to CW, Phone a Digital módy. Celkem tedy musíte mít navázáno a potvrzeno 150 spojení (50 států x 3 módy) bez ohledu na pásmo. Všechna spojení musí být navázána po 1.1.2009 a všechna spojení musí být potvrzena pouze via LoTW (Logbook of The World). Nemůžete tedy použít žádné papírové QSL lístky ani spojení potvrzená v systému eQSL.

O tom, že to není jednoduchý diplom (zejména pro stanice z jiných kontinentů), svědčí i počet vydaných diplomů. Můj diplom bude mít číslo #321 a v seznamu je jen 23 stanic mimo Severní Ameriku.

Prvních asi 135 bodů jsem udělal celkem snadno. 48 států jsem udělal během ARRL CW contestu, další jsem přidal v SSB části. Spojení na Digi, respektive u mě RTTY, jsem sbíral postupně během různých RTTY contestů. V nich mě zavolali NL7V a KH6MB, čímž mi spadl kámen ze srdce, protože jsem je považoval za nejtěžší státy na tomto módu. Opak byl pravdou. Postupně jsem během prázdnin udělal KH6 na CW, a Martin, KH6MB, byl ochoten se z CW přeladit i na SSB a tím mi doplnit další stát. KH6MB je jedna z mála stanic z Havaje, která používá LoTW. Stejně tak AL7TC jsem objevil docela náhodou jednu sobotu dopoledne na 20 m. Ne, že by KL7 byla až tak vzácná, ale právě to, že AL7TC promptně potvrzuje spojení via LoTW, vyvolalo docela solidní pileup. V CQ WW RTTY jsem udělal pár dalších chybějících států do celkového počtu 48. Na Digi mě zbýval už jen DE a WY. WY, který jsem nebyl schopen během 9 měsíců dostihnout, jsem nakonec získal během dvou dnů, kdy se na pásmu obejvil WY7FD a při SSB spojení slíbil, že druhý den bude pro všechny na RTTY. Slib dodržel, a já si připsal 49 stát na digi. Zůstal mě jen DE. Zapátral jsem v deníku, pohledal aktivní stanice z DE a našel W3PP. Dallas mi na email s prosbou o QSO odpověděl obratem, a díky jeho výbavě bylo dálnopisné spojení dílem okamžiku. Bohužel pro Dallase to bylo asi jedno z posledních spojení. Za 14 dní tragicky zahynul při cestě na CQ WW SSB z C6. Před SSB částí CQ Contestu jsem měl skóre 148. Chyběly mi dva "relativně" jednoduché státy z východního pobřeží, a to ME a WV. V CQ WW jsem se proto zaměřil hlavně na pásmo 15 a 20 m a točil zejména na USA. S ME nebyl problém, brzy jsem na pásmu objevil K1DG, který bývá aktivní ve všech velkých contestech. WV byl horší oříšek, udělal jsem několik stanic, ale jak jsem zjistil po contestu, ani jedna z nich nepoužívá LoTW. Takže zase nic. Stav 149. Dal jsem si za cíl dokončit diplom do konce října, takže jsem zase filtroval log, hledal aktivní stanice z WV a porovnával s databází na LoTW. Nakonec jsem měl vytipováno asi pět W8 stanic, kterým jsem v pátek odpoledne našeho času napsal email s prosbou o QSO. Většina z nich odpověděla, že to není problém, ale momentálně že jsou v práci, ovšem o víkendu že se jistě dohodneme. Jedině Jeff, KZ8E, odepsal, že jakmile se vrátí z práce, hned zapne rádio a pokusíme se o spojení. Protože slunce zapadá v WV zkruba o hodinu později, než například v NY, obával jsem se, že pásmo 20 m již nebude použitelné. Jeff se vrátil z práce až v 22:30 našeho času, a to již u nás bylo zhruba 5 hodin po západu slunce. 20 m pásmo bylo naprosto mrtvé. Dohodli jsme se, že zkusíme 40 m. Tam mám sice jen vertikál, ale podpořen PA z R140 jsem doufal, že to klapne.

Přesně za 3 minuty po odeslání emailu s dohodnutou frekvencí se Jeff na 40 m objevil. Bylo to sice na report 52-53, ale reporty jsme si oboustranně vyměnili a navzájem potvrdili, takže spojení splnilo veškeré náležitosti. Do pěti minut bylo spojení na LoTW potvrzeno, a já jsem mohl po deseti měsících odeslat žádost o TPA WAS. Protože jsem ten den měl i narozeniny, byl to i pěkný dárek.

© OK2ZI, 2010