Přeskočit na obsah

Menu ČRK

Anketa

Nový web se mi líbí:

Mezinárodní setkání Českého radioklubu

MEZINÁRODNÍ SETKÁNÍ RADIOAMATÉRŮ HOLICE  

Setkání se uskuteční pod záštitou Českého radioklubu a starosty města Holice.

Motto setkání: PRÁCE S MLÁDEŽÍ A VOLNOČASOVÉ AKTIVITY

STRUČNÝ PROGRAM:

  • Odborné přednášky ve velkém sále a klubovnách kulturního domu.
  • Setkání zájmových klubů a kroužků v klubovnách kulturního domu.
  • Radioamatérská prodejní výstava ve sportovní hale.
  • Tradiční "bleší trh" na prostranství (parkovišti) vedle kulturního domu.
  • Zajímavá beseda o expedicích.
  • Možnost návštěvy Afrického muzea Dr. E. Holuba v místě.
  • I letos bude samostatné parkoviště pro auta vystavovatelů a čestných hostů vedle prostoru na bleší trh. Tím získá prostor na bleší trh další necelou stovku parkovacích míst.

V případě dotazů se můžete obrátit na Radioklub OK1KHL Holice prostřednictvím odkazu Kontakty uvedených na stránkách www.ok1khl.com, nebo dopisem na adresu: Radioklub OK1KHL, Bratří Čapků 871, 534 01 Holice v Čechách.

Nové informace budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách radioklubu - www.ok1khl.com.

 


 

Český radioklub převzal záštitu nad každoročním setkáním pro radioamatéry z českých zemí i okolních států, jehož pořadatelem je Radioklub OK1KHL v Holicích, malém ale ambiciosním městě ve východních Čechách.

 

 

Prvního setkání se v roce 1990 zúčastnilo 350 osob, v roce 1996 už okolo 3500 radioamatérů z České republiky i z desítky dalších evropských zemí. Pravidelně poslední weekend v srpnu se v Holicích zaplní prostory Kulturního domu, sportovní haly, sokolovny a všechna okolní prostranství těmi, kdo se chtějí dozvědět něco nového o amatérském vysílání, nakoupit nové zařízení či získat doplněk k tomu stávajícímu. Leckdo přijede i jen proto, aby se poznal, setkal a popovídal si s těmi, jež zná z éteru jen podle hlasu.

 


 

Holice leží v trojúhelníku měst Hradec Králové, Pardubice a Vysoké Mýto.

 


 

Radioklub OK1KHL vznikl v roce 1954. V roce 2009 oslavil tedy 55 let svého trvání. Jeho aktivita byla v různých dobách rozmanitá. V 60. letech byl velmi agilní na radioamatérských pásmech, v 70. letech byl zase úspěšný v práci se začínajícími radioamatéry. Byl pořadatelem několika celostátních VKV setkání, mistrovství v sálové telegrafii, radioamatérském víceboji i radiovém orientačním běhu.

 

 

Dobová fotografie členů radioklubu OK1KHL při Polním dnu v roce 1958 na Kamenci – zhruba v místě současného vysílacího střediska. V zadní řadě zleva: Standa Myslivec (elektroúdržbář), Karel Kovařík (konstruktér), Josef Khol (malíř pokojů), Milan Rychter (radiomechanik); v přední řadě zleva: Luděk Kment – vedoucí operátor (učitel) se synem, Sveta Majce (energetik), Josef Sedlák (vodoinstalatér) a Josef Práza (úředník) s dcerou. Nikdo z členů tehdy ještě neměl vlastní vysílací povolení.

V Holicích se zrodila Rada SysOpů sítě Packet Radia - koordinační odborná pracovní skupina číslicového radioamatérského komunikačního systému v České republice. Radioklub po léta poskytoval Radě administrativní zázemí.

Radioklub OK1KHL Holice, členský klub Českého radioklubu, je samostatné občanské sdružení. Radioklub OK1KHL patří k nevelké skupině klubů, které ani v nových ekonomických podmínkách nemají existenční problémy a svou aktivitu stále rozšiřují. I když počet členů poněkud klesl vlivem toho, že Radioklub OK1KHL Holice musel opustit prostory původního vysílacího střediska v areálu AMK Holice na Kamenci, současné aktivity OK1KHL jsou stále velmi rozsáhlé.

Radioamatérská škola letos v dubnu končí v Holicích 23. během. Školou prošlo přes 800 frekventantů, z nichž zhruba jedna čtvrtina jich aktivně vysílá. Podle informací, které jsme získali přímo od nich, až na malé výjimky po zkouškách všichni požádali o vysílací povolení. V radioamatérské škole bude pokračovat tatáž skupina lektorů v DDM v Hradci Králové.

 

 

Po rozchodu s AMK Holice začal radioklub budovat nedaleko areálu AMK své nové vysílací středisko na svém pozemku z montovaných stavebních buněk. Středisko je před dokončením. Závodní činnost OK1KHL i soutěžního týmu OL5T na Kamenci navázala na starou tradici a rok od roku stoupá.

 

 

O víkendu 17. a 18. října 2009 se holický radioklub zapojil do celosvětového skautského podniku JOTA. Skupina holických skautů se přišla podívat na Kamenec a vedoucí operátor OK1KHL, Míra, OK1MNP, jim ochotně předvedl navázání spojení se vzdálenými stanicemi, kde byli rovněž přítomni skauti. Přijdou se občas do vysílacího střediska podívat i na vysílání při závodech. Na http://www.youtube.com/watch?v=DR9CHbWJONs je krátké video z této akce.

 

 

Začátkem roku 1997 vznikla při Radioklubu OK1KHL Holice CB sekce. Regionálně chce sdružovat uživatele občanských radiostanic a pomoci jim stát se radioamatéry. Stala se pořadatelem Setkání uživatelů občanských radiostanic "CB". Radioklub pořádá tato setkání pravidelně každý rok zjara v poněkud jiném prostředí, než je letní setkání radioamatérů v Holicích. Od roku 2009 se jarní setkání konají opět v motokrosovém depu v těsné blízkosti vysílacího střediska na Kamenci a těší se stále velké oblibě.

Více o všech aktivitách Radioklubu OK1KHL najdete na klubových WWW stránkách www.ok1khl.com.

© OK1VEY, 1997