Přeskočit na obsah

Menu ČRK

Anketa

Nový web se mi líbí:

Macedonia Open 2002

Náš reprezentační tým odcestoval 4.září na mezinárodní závody Makedonia Open 2002, kam jinam než do Makedonie, ve složení OK2BFN, OK1CW, OK1DF, OK2PRJ, OK2BJB, OK1HYN, OK1AMY a OK1AO. Novou členkou týmu byla Jiřina, OK2PRJ, v kategorii veteránky (to není urážka, ta kategorie se tak jmenuje, ale Jiřina je na jejím spodním okraji). Tuto kategorii jsme dosud neměli obsazenu, a proto jsme ztráceli body v hodnocení družstev. Teď nám už chybí jen juniorka do dvaceti let. Nevíte o nějaké?

Místem konání bylo krásné prostředí na břehu Ohridského jezera nedaleko města stejného jména. Utkali jsme se tam se soupeři z dalších osmi zemí, i když týmy USA a Belgie byly zastoupeny jen symbolicky. Letos také nepřijely týmy z Běloruska a Maďarska, které patří k silným soupeřům. To všechno ale nijak nesnižuje naše vítězství v družstvech, a porazit Rusko se nám nepodařilo již 32 let. Zásluhu na tom má vysoké vítězství našeho juniora Hynka, OKHYN, který si vydobyl dvě první a jedno druhé místo, a Jiřina, OK2PRJ, s třemi prvními místy, ta však neměla žádnou konkurenci. Dobře se umístili i naši veteráni, jen v kategorii mužů nemáme zatím šance, ne proto, že nemáme v této kategorii dobrého závodníka, ale proto, že výkony soupeřů jsou tak vynikající, lepších nebylo ještě u nás historicky dosaženo. Překvapila i Zdeňka, OK2BJB, v kategorii žen, značným zlepšením své výkonnosti ve srovnání s minulými závody.

Ohridské jezero

Umístění našich závodníků:

kategorie závodník příjem vysílání practis. celkem
Junioři OK1HYN 1. 2. 1. 1.
Ženy OK2BJB 4. 4. 5. 4.
Muži OK1DF 5. 3. 5. 5.
Veteránky OK2PRJ 1. 1. 1. 1.
Veteráni OK2BFN 4. 4. 6. 4.
Veteráni OK1CW 7. 6. 7. 7.

Ve družstvech:

  1. Česká republika
  2. Makedonie
  3. Rusko

Výprava OK
Výprava OK
nahoře: OK1AMY, OK2BJB,OK1HYN, OK1DP, OK2PJR, OK2BFN
dole: OK1CW, OK1AO


Potud o průběhu těchto závodů. Každý úspěch nebo neúspěch ale přináší řadu otázek a nutných rozhodnutí, které je následně nutné učinit. Doposud jsem se při informacích o naší účasti na světových a jiných závodech držel jen viditelných výsledků. Dnes, kdy naše telegrafie dosáhla výrazného úspěchu, bych rád přidal něco navíc. Jsou to úvahy o budoucnosti. Pravidla pro výsledek družstva, tj. státní reprezentace říkají, že výsledek je součtem výsledků lepších závodníků v jednotlivých kategoriích.

V našem případě pro družstvo bodovali všichni účastníci mimo Vládi, OK1CW. V našem týmu chyběla juniorka, tj. dívka do dvaceti let. Prostě ji nemáme. Kdyby Makedonii nechyběla veteránka, tak jsme nezvítězili! Takže to celé je krom dobrých výkonů také o obsazení všech kategorií. Náš špičkový junior Hynek bude příští rok juniorem naposledy, protože mu bude 20 let.

Mezi juniory vítězí OK1HYN

Je škoda, když můžeme ozdobit naše radioamatérství světovým úspěchem, skončit u družstva veteránů. Bývalé podmínky před r.1989 se nevrátí, a nikdo nám již nedá prostředky na refundace mezd, dlouhá soustředění a financování rozvoje telegrafie na nejnižší úrovni. Radioamatérství se však nikdy nedělalo pro a za peníze. Naše šance jsou jen v následnících nynějších HAMů. Tak jako Petr, OK1PFM, přivedl do našich řad Hynka, je nutno najít další juniory a juniorky ve vlastních řadách. Nelze najmout detektivní agenturu, aby nám zjistila který radioamatér má nadějnou ratolest. Musíte se přihlásit sami.

Já vím, že řada DX-manů a jiných radioamatérů telegrafii ve formě HST nefandí. Setkávám se s tím na všech úrovních až po špičky klubů, ale je to jediná radioamatérská disciplína, která je dnes podporována zvenčí. Z obecné neinformovanosti slýchám názory, co to HST stojí peněz a co by za to bylo toho či onoho pro "opravdové" radioamatéry. Já vám to povím: NIC! Reprezentace HST je financována z rozpočtu ministerstva školství a tyto prostředky jsou nepřenosné! Proto volám na adresu těch, kteří to říkají: "Nezáviďte, ale pomozte, třeba vaše dítě nebo váš vnuk budou za tyto peníze reprezentovat naši republiku a naše radioamatérství ve světě."

Tak fanděme telegrafii na pásmu i v HST.

© OK1AO, 2002